loading
انواع لوله
دانستنی‌ها
۰۹ امرداد ۱۳۹۷

انواع لوله

برای انجام یک پروژه لوله‌کشی، باید با انواع مختلف لوله و جنس‌های متفاوت آن کاملا آشنایی داشته باشید. شناسایی انواع مختلف لوله‌ها در پروژه‌های خانگی برای دانستن روش تعمیر مناسب ضروری است.

لوله هایی که امروزه بسیار متداول هستند و در گستره وسیع از آن‌ها استفاده می‌شوند شامل لوله های مسی، لوله های PVC و لوله های ABS می‌باشند. زمانی که در حال کار در یک خانه قدیمی هستید، ممکن است با جنس‌های دیگری از لوله مواجه شوید. برای مثال در ساخت خانه‌هایی که قبل از سال ۱۹۶۰ساخت شده‌اند از لوله‌های استیل ضد زنگ و یا لوله‌های چدنی استفاده شده است.

در اینجا نگاهی اجمالی به انواع لوله های پر استفاده در صنت تاسیسات ساختمان، خواهیم داشت.

لوله چدنی: از این لوله قبل از سال‌های ۱۹۶۰میلادی استفاده می‌شده است. استفاده عمده از این لوله‌ها در تخلیه‌های عمودی و گاهی به عنوان لوله‌های تخلیه عمودی بوده است. مقاومت لوله‌های چدن بالاست اما به مرور زمان فرسوده خواهند شد. بهتر است برای تعویض قسمت‌های فرسوده لوله‌های چدنی با یک لوله‌کش حرفه‌ای همکاری کنید تا لوله‌های فرسوده را با لوله‌های پلاستیکی ( ABS و PVC ) تعویض کرده و از تبدیل‌های مخصوص برای اتصال دادن لوله‌های جدید با قدیم استفاده کند.

لوله پلاستیکی: لوله های پلاستیکی در دو نوع ABS و PVC ساخته می‌شوند. اکثر خانه‌ها از زمان ۱۹۷۰میلادی به بعد با این لوله‌ها لوله کشی شده‌اند، از مزیت‌های استفاده از این لوله‌ها می‌‌توان به ارزان بودن و نصب راحت آن‌ها اشاره کرد. برای نصب فقط کافیست که مفصل‌ها را با چسب به هم متصل کنید.

  • لوله پلاستیکی ABS: از این لوله های سیاه رنگ ابتدا در لوله کشی خانه‌های مسکونی استفاده می‌شد. اما امروزه در بخش‌های زیادی استفاده از این لوله ها برای سازه‌های جدید ممنوع شده است، چون مفصل‌ها عموما به مرور زمان شل می‌شوند که ممکن است خطرساز باشند. اگر می‌خواهید از لوله های ABS در سازه خود استفاده کنید، بهتر است ابتدا دستور کار ساختمان سازی و لوله کشی محل را چک کنید تا به مشکلی بر نخورید.
  • لوله پلاستیکی PVC: از این نوع لوله سفید و کرم رنگ، عموما برای خطوط تخلیه استفاده می‌شده است. این لوله ها مقاومت بالایی دارند و در برابر مواد شیمیایی نیز مقاوم هستند. از نظر بعضی از افراد این لوله‌ها عمری بی‌نهایت دارند و در هیچ حالی از بین نخواهند رفت. قطر این لوله ها بر روی آن‌ها ثبت می‌شود که می‌توانید با در نظر گرفتن آن، لوله PVC مورد نیاز خود را تهیه کنید

لوله استیل: لوله هایی با جنس استیل ضد زنگ در خانه‌های قدیمی‌تر استفاده می‌شده است. مقاومت این لوله ها بالاست اما عمر آن‌ها حداکثر حدود ۵۰سال است. اگر در ساختمانی از این لوله‌ها استفاده شده است و نیاز به تعمیر دارند ، بهتر است گزینه تعویض را در نظر بگیرید. بهتر است برای حل مشکلات این لوله‌ها، حتما با لوله‌کش‌های حرفه‌ای مشورت  کنید.

لوله مسی: لوله های مسی در مقابل خوردگی مقاوم هستند، به همین دلیل عموما در لوله‌کشی‌های آب و سایر مایعات از این نوع لوله استفاده می‌شود. قیمت این لوله ها بیشتر از لوله های پلاستیکی می‌باشد اما عمر آن‌ها هم به همین نسبت بلندتر است.

محصولات مرتبط
مقالات مرتبط
دانستنی‌ها ۰۳ شهریور ۱۳۹۹

لوله کاروگیت

لوله کاروگیت جزء لوله‌های پلی اتلین محسوب می‌شود. بر روی سطح این لوله شیارهایی وجود دارد و شکل ظاهری آن به صورت مارپیچ ...
دانستنی‌ها ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

لوله آلیاژی مسی میراب

لوله آلیاژی مسی یکی از انواع لوله‌های پرکاربرد در صنایع مختلف به حساب می آید. در واقع، فلز مس ویژگی‌های بی‌نظیری همچون ...
دانستنی‌ها ۲۵ اسفند ۱۳۹۸

لوله آلیاژی اینکونل

لوله‌های آلیاژی اینکونل، لوله‌های صنعتی هستند که کاربردهای بسیاری در زمینه‌های مختلف دارد. این لوله‌ها در واقع آلیاژی ...