pouyab

شیر آلات صنعتی دارای انواع مختلفی هستند: شیرآلات استنلس استیل، شیرآلات برنجی، شیرآلات چدنی، شیرآلات آلیاژ خاص، شیرآلات فولادی، شیرهای کنترلی و … در این مقاله قصد داریم به معرفی، کاربرد و مزایای انواع شیرآلات استنلس استیل به صورت اجمالی بپردازیم. شیرآلات صنعتی استنلس استیل شیرآلات استنلس استیل در واقع از فولاد ضد زنگ ساخته شده‌اند و هرکدام...
تاریخ انتشار : ۲۶ بهمن ۱۴۰۰
دسته بندی ها : دانستنی‌ها
شیرآلات صنعتی

شیر آلات صنعتی دارای انواع مختلفی هستند: شیرآلات استنلس استیل، شیرآلات برنجی، شیرآلات چدنی، شیرآلات آلیاژ خاص، شیرآلات فولادی، شیرهای کنترلی و …
در این مقاله قصد داریم به معرفی، کاربرد و مزایای انواع شیرآلات استنلس استیل به صورت اجمالی بپردازیم.

شیرآلات صنعتی استنلس استیل

شیرآلات استنلس استیل در واقع از فولاد ضد زنگ ساخته شده‌اند و هرکدام از آن‌ها کاربرد خاص خود را دارند. شیر آلات صنعتی استنلس استیل انواع مختلفی دارند همچون

• شیرآلات یکطرفه استنلس استیل ( ویفری، دیسکی، دنده‌ای )
• شیر گلوب دنده‌ای استنلس استیل
• شیر اطمینان فلنج‌دار استنلس استیل
• و…

هر یک از این نوع از شیرآلات صنعتی با توجه به ساختار و کارکردی که دارند، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نحوه انتخاب شیر مورد نیاز

برای انتخاب شیر مورد نیاز برای استفاده در سیستم لوله کشی، باید با بررسی موارد زیر اقدام به خرید و نصب شیرآلات نمود. گام نخست در انتخاب يك شير بررسی كامل تجهیزات و عناصری است كه بر روي عملکرد شير تاثیر مي‌گذارند. برخی از این موارد شامل دما و نوع سيال، حداقل و حداكثر میزان سيال گذرا، میزان فشار مجاز درون لوله ها و شيرها، قدرت جريان بازگشتي، حدود اندازه شير و جایگاه شير در سيستم پايپينگ مي‌باشد.

 • ساختار لوله كشي:
  کاهش و افرایش حجم لوله هنگام عبور سیال و ارتعاشات آن و ایجاد تكيه‌گاه‌های مناسب براي محل اتصال لوله و شير از جمله مواردی است که هنگام نقشه لوله کشی باید مورد توجه قرار گیرد و برای انتخاب شیرآلات و اتصالات انتهای لوله‌ها بررسی گردد.
 • وظیفه اصلی شيرآلات:
  نوع کاری که هر شیر باید انجام دهد بر اساس سیستمی که درون آن استفاده می‌گردد، مشخص می‌شود. اینکه شیر كاملا باز يا بسته باشد، فشار آب و درجه حرارت آن چه میزان باشد، شیر دستی باشد یا اتوماتیک و یا كاربرد شير چه باید باشد و … از جمله مواردی است که در تعیین نوع شیرآلات صنعتی که باید مورد استفاده قرار گیرد، حائز اهمیت است.
 • اندازه شيرآلات:
  اندازه شیر باید بر اساس میزان حجم سیال هنگام ورود و خروج و میزان افزایش و افت متناسب با لوله و ظرفیت آن انتخاب و نصب گردد.
 • جنس شيرآلات:
  همانطور که قبل تر بیان شد مواد سازنده شیر از جنس استنلس استیل، برنج، چدن، آلیاژهای خاص و فولاد می باشند. این در حالیست که بعضی از سيالها مخصوصا مواد شيميايي خاصیت خورندگي دارند و باعث زنگ زدگي شده و رسوباتی از خود بجا مي‌گذارند. برای حل این موضوع معمولا کاوری از جنس پلاستيك، سراميك و يا شيشه بكار برده می شود.
 •  نیروی راه انداز شيرآلات:
  برای راه اندازی شیرآلات صنعتی مختلف از روش‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد. شیرهای دستي، شیرهای هیدرولیکی، شیرهای برقی و شیر هوا دسته بندی شیرهای مختلف هستند که هرکدام با نیروی تعریف شده‌ای راه‌اندازی می‌گردند. به طور مثال شیرهای برقی با نیروی الکتریسته کار می‌کنند.