loading
شیرهای اطمینان یا safety valve چیست؟
دانستنی‌ها
۲۴ اسفند ۱۳۹۶

شیرهای اطمینان یا safety valve چیست؟

شیرهای اطمینان قسمتی مهم از شیرآلات صنعتی هستد که کاربردهای زیادی دارند. در این مقاله قصد داریم توضیحی کلی از شیرهای اطمینان را با هم مرور کنیم.

تجهیزات ویژه‌ای که یک واحد را در مقابل افزایش یکباره فشار ایمن می‌سازد safety volve یا شیرهای اطمینان هستند.

شیرآلات اطمینان به عنوان وسیله‌ای مناسب جهت جلوگیری از نشت ناگهانی در موتورخانه‌ها و کارخانه‌ها و بطور کلی انواع سایت‌های صنعتی و برای انواع سیالات مختلف از قبیل بخار، گاز، آب و هوای فشرده استفاده می‌شوند.

محدودیت فشار در این‌گونه کاربردها معمولا ناشی از فشار قابل تحمل لوله‌ها، تجهیزات، دستگاه‌ها و یا محصولات تولیدی و همچنین مسائل مرتبط با حفظ ایمنی افراد می‌باشد که اصطلاحا به محدوده فشار کارکرد امن معروف است.

نحوه باز شدن این نوع از شیرآلات صنعتی و مشخصات کاری آن‌ها ارتباط مستقیم با نحوه طراحی قطعات داخلی شیر دارد. در اغلب موارد این طراحی به شکلی انجام می‌گیرد که پس از شروع باز شدن شیر اطمینان در اثر فشار زیاد، در اثر خاصیت (POP Actio11 ) این عمل به سرعت تشدید شده تا زمانی که شیر کاملا باز گردد. شیرهای اطمینان بوسیله آزاد کردن مقداری از سیال به واحد، عملیات ایمن سازی را انجام می‌دهند. شیرهای فشار در مواقعی که حداکثر فشار کاری بوجود می‌آیند، نصب می‌گردند. در سیستم‌های تولید بخار، شیرهای اطمینان برای جلوگیری از افزایش فشار بر روی بویلرها نصب می‌گردند.

محصولات مرتبط
مقالات مرتبط
دانستنی‌ها ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

به حداکثر رساندن عملکرد شیر کنترل

راهنمای انتخاب، نگهداری و تعمیر شیرآلات کنترل شیرآلات کنترل به ‌عنوان اصلی‌ترین و پرکاربردترین شیرآلات صنعتی در بخش‌های ...
دانستنی‌ها ۲۶ امرداد ۱۳۹۹

شیرآلات صنعتی برقی

شیر برقی یکی دیگر از شیرآلات صنعتی است که بیشتر در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی یعنی پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها مورد ...
دانستنی‌ها ۰۴ آذر ۱۳۹۸

کاربرد شیرآلات صنعتی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

صنعت پتروشیمی یکی از بزرگ‌ترین صنایع در جهان است، صنعت پتروشیمی تنها به تولید نفت و گاز نمی‌پردازد، بلکه این صنعت محصولاتی ...