pouyab

شیرآلات صنعتی کنترلی، که به عنوان نازل‌های کنترل نیز شناخته می‌شوند، محصول اساسی مورد استفاده در بسیاری از صنایع هستند. یکی از معروف‌ترین کاربردهای آن‌ها استفاده در صنعت نفت و گاز است. شیرآلات صنعتی کنترلی برای کنترل شرایط عملیاتی مانند جریان، دما، فشار و سطح مایع استفاده می‌شوند. شیرهای کنترلی نوعی از شیرهای...
تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۳۹۸
دسته بندی ها : دانستنی‌ها
شیرآلات صنعتی

شیرآلات صنعتی کنترلی، که به عنوان نازل‌های کنترل نیز شناخته می‌شوند، محصول اساسی مورد استفاده در بسیاری از صنایع هستند. یکی از معروف‌ترین کاربردهای آن‌ها استفاده در صنعت نفت و گاز است. شیرآلات صنعتی کنترلی برای کنترل شرایط عملیاتی مانند جریان، دما، فشار و سطح مایع استفاده می‌شوند. شیرهای کنترلی نوعی از شیرهای صنعتی به شمار می‌آیند که در سیستم‌های کنترلی در صنعت به کار می‌روند.

همان‌طور که از نام این شیرها پیداست این نوع شیرآلات صنعتی از کنترل‌گر برای باز یا بسته شدن فرمان می‌گیرند. جالب است بدانید نیرویی که برای باز و بسته شدن این شیرآلات صنعتی استفاده می‌شود به صورت هیدرولیکی، الکتریکی و پنوماتیکی است. این کار را با باز کردن دریچه‌ها به طور جزئی یا به طور کامل پس از دریافت سیگنال‌های کنترل کننده انجام می‌شود.

انواع شیرآلات صنعتی کنترلی

شیرآلات صنعتی انواع مختلفی را دارا می‌باشد که در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی قابل استفاده هستند. بهتر است با انواع شیرآلات صنعتی کنترلی و کاربردهای آن آشنا شوید، تا بتوانید نسبت به انتخاب دقیق‌تر و بهتر آن‌ها اقدام نمایید. انواع شیرآلات صنعتی کنترلی مورد استفاده توسط صنایع مختلف دنیا عبارتند از:

شیرآلات صنعتی کنترلی زاویه‌ای

 شیرآلات کنترلی زاویه‌ای نوعی از شیرآلات صنعتی به شمار می‌آیند که به صورت دستی کار می‌کنند و برای تنظیم جریان سیال در لوله‌ها استفاده می‌شوند. شیر زاویه‌ای در مواردی کاربرد دارد که نمی‌توان از شیرآلات معمولی به دلیل دمای بالا، ویسکوزیته بالا و … استفاده نمود. شیرآلات صنعتی کنترلی زاویه‌ای در محیط‌های انفجاری کاربرد دارند و از این نوع شیرآلات در بدنه‌های استیل و برنجی با توجه به محیط کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شیرآلات کنترلی گلوب

 شیرآلات کنترلی گلوب یکی از شیرآلات صنعتی پرکاربرد در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز، آب و فاضلاب می‌باشد. این نوع از شیرآلات صنعتی در تمامی خطوط انتقال سیالات مایع، گاز، دو فازی و سیالات حامل ذرات معلق جامد استفاده می‌شود. از این نوع شیر برای تنظیم جریان خط لوله استفاده می‌شود. این طرح شامل یک بدنه کروی شکل است، که به دلیل گرد بودن شکل این شیر به آن گلوب می‌گویند. شیر گلوب دارای دریچه‌ای است که در آن یک دیسک متحرک یا پلاگین برای بستن شیر قرار گرفته است.

شیرآلات صنعتی کنترلی چرخشی

 به این نوع از شیرآلات، شیرهای پروانه‌ای نیز می‌گویند. دریچه‌های دوار از دو شاخه عرضی تشکیل شده‌اند که چرخش می‌یابند، بنابراین امکان تنظیم جریان گازها یا مایعات را فراهم می‌آورد. آن‌ها عمدتاً در موتورهای بخار و بنزین و در کوره‌های صنعتی استفاده می‌شوند. جالب است بدانید که سرعت عمل این نوع از شیرها بسیار بالا است.

شیرآلات صنعتی کنترلی دیافراگم

 شیر دیافراگمی یا شیر پرده‌ای از سه بخش مهم: بدنه، دیافراگم، سرپوش دیافراگم تشکیل شده است. دیافراگمی که دریچه را می‌بندد، در بالای یک زین قرار دارد. این طرح می‌تواند شامل محرک‌های پنوماتیک، الکتریکی، هیدرولیک یا حتی دستی باشد. دریچه‌هایی با دو بدنه پورت به عنوان دریچه‌های دو طرفه شناخته می‌شوند، در حالی که بدنه‌هایی که دارای سه درگاه هستند، دریچه‌های ۳/۲ یا T نامیده می‌شوند. بدنه‌هایی که بیش از سه پورت دارند، شیرهای بلوک نامیده می‌شوند.

شیرآلات صنعتی کنترلی سوپاپ‌های هوادار

 همان‌طور که از نام این شیر کنترلی پیداست، این نوع شیر از فشار هوا برای تولید حرکات خطی یا دایره‌ای استفاده می‌کند. شیر توسط پیستون یا دیافراگم پشتیبانی می‌شود. شیرآلات صنعتی دارای عملکرد هوا می‌توانند به صورت دریچه‌های دو طرفه، سه طرفه و چهار طرفه طراحی شوند. انواع آن شامل شیرهای رله و پینچ است.

شیرآلات صنعتی کنترلی شیرهای استوانه‌ای کشویی

 این نوع شیرها در درجه اول در برنامه‌های کاربردی موتورهای بخار استفاده می‌شود. در واقع کمک می‌کند تا مقدار بخار موجود در موتور را کنترل نماید. همچنین برای کنترل انتشار گازهای خروجی از آن استفاده می‌شود. آن‌ها از یک طرف به سمت دیگر می‌چرخند و با کنترل سایر قطعات متحرک برای کنترل بخار و اگزوز حرکت می‌کنند. امروزه از شیرهای استوانه‌ای کشویی در خودروها برای کنترل میزان مصرف بنزین در موتورها استفاده می‌شود.

شیرآلات صنعتی کنترلی دریچه‌های پیستون زاویه‌ای

 این شیرآلات صنعتی توسط محرک پنوماتیک کنترل می‌شوند. این طرح شامل یک محرک پیستون است که از آن برای تهیه حرکات خطی برای بلند کردن مهرها استفاده می‌شود. شیرهای پیستون زاویه‌ای در درجه اول در برنامه‌های کاربردی متشکل از سرعت بالا و درجه حرارت بالا استفاده می‌شوند.